• pol
  • uk
  • fr
  • ger
  • ita
  • japan
  • korea
  • net
  • spa

W puszczy jest ponad 50 szlaków turystycznych: piesze, rowerowe, samochodowe, a także konne i z wykorzystaniem kajaków.

W sezonie letnim Puszcza to idealne miejsce na wycieczki piesze i rowerowe. Szlaki są liczne, dobrze oznakowane i poprowadzone w przemyślany sposób. W gospodarstwach agroturystycznych najczęściej można wynająć rowery i w ten sposób przemieszczać się po terenie Puszczy. Dla osób zainteresowanych jazdą konną przygotowano szlaki konne.

Znakomitym pomysłem na ciepłe, letnie dni są spływy kajakowe. Spływy organizowane są na Supraśli i Sokołdzie.

Spływ rzeką Supraśl (prawy dopływ Narwi) zaczyna się poniżej miejscowości Gródek. Trasa ma ponad 70 km. Na spływ warto przeznaczyć od 5 do 7 dni. Szlak nie należy do trudnych i uciążliwych, jednak kajakarzy czekają tu utrudnienia w postaci spiętrzeń wody, niskich drewnianych mostków, ogrodzeń czy zatorów z powalonych drzew.

Sokołda jest prawym dopływem Supraśli. Wypływa ze Wzgórz Sokólskich, poniżej miejscowości Straż. Niespełna 30-kilometrowy szlak kajakowy prowadzi stąd do miejscowości Zasady. Sokołda może być zarówno ciekawą alternatywą dla spływu Supraślą, jak i stanowić jego uzupełnienie.

Puszcza Knyszyńska jest piękna o każdej porze roku, dlatego też większość gospodarstw agroturystycznych przygotowana jest również na sezon zimowy: goście mogą rozkoszować się zimowymi krajobrazami przemierzając ostępy Puszczy na nartach biegowych.

Supraśl jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład Województwa Podlaskiego. Uzdrowisko Supraśl to najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Jest zaliczane do nizinnych. Położenie w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej, wśród nieskażonej przyrody (zanieczyszczenie pyłami i gazami znacznie poniżej norm krajowych), a także doskonałe warunki klimatyczne (słabo i łagodnie bodźcowe), predestynują miejscowość do prowadzenia działalności uzdrowiskowej. Oficjalny status uzdrowiska został nadany Supraślowi w 2002 roku. Miejscowe złoża borowinowe – dobrze przebadane i udokumentowane – określa się jako jedne z najlepszych w Polsce. Pokłady te nie są eksploatowane. Funkcje uzdrowiskowe spełniał Supraśl już w okresie międzywojnia. W 1911 roku na bazie obiektu szpitalnego wyposażono i uruchomiono pierwsze sanatorium. W 1924 roku uruchomiono Sanatorium Złotego Krzyża, specjalizujące się w leczeniu chorych na gruźlicę.

Dziś zadania związane z lecznictwem uzdrowiskowym realizuje Hotel Knieja, w którym wydzielono część sanatoryjną.

Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych.